kahkaha'nın amacı | iletişim | geveze sohbet | sohbet
sohbet
sözler
fıkralar
tv izle
SOHBET KURALLARI

AMAÇ

Bu yönetmeliğin amacı; Kahkaha.Gen.TR sitesinin görevlilerinin hak ve yükümlüklerinin ve çalışma koşullarının ana prensiplerini düzenlemenin yanı sıra, İlkemiz ; Kaliteli bir Sohbet ortamını siz değerli kullanıcılarımıza yaratmaktır.

Saygı ve sevgi çerçevesi icerisinde, sanal ortamda sohbet ve eğlenceyi kurmak; din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan ahlaki sınırlar ve insani değerler ön planda olacak şekilde kullanıcıların her türlü konuda konuşmasını sağlamaktır. Her zaman sanal arkadaşlık ve hoş keyifli sohbet ortamı sağlayarak sizlerin sunucumuzda kalıcı kullanıcı olmanızı hedeflemekteyiz.

Şunu da unutmamak gerekir ki ; sohbet sitelerinin amaçlarından biride, insanlara interneti tanıtmaktır. Örneğin; siteye ilk giren bir kullanıcının server da sohbet etmesinden sonra nickini kayıt edip siteye daimi girmesi ve server içerisinde yetki alması bu kişiyi ilk girdiği güne oranla daha bilinçli bir kullanıcı haline getirir.

KAPSAM

Bu yönetmelik Kahkaha.Gen.TR sitesinin tüm görevlilerini kapsar. Bu yönetmeliğin içerdiği genel kural ve prensiplerin etkin kullanımı ve uygulanması için, Kahkaha.Gen.TR sitesindeki ki tüm gruplar ve Kahkaha.Gen.TR Yönetimi arasında her düzeyde güçlü bir koordinasyon ve uyum şarttır. Yönetmelikte geçen "Kahkaha.Gen.TR sitesinin" terimi www.Kahkaha.Gen.TR'yi, "Kahkaha.Gen.TR Yönetimi" terimi ADMİN'leri, "Görevli" terimi IRCOP ve OP'ları ifade eder. Op: Kanal genelinde sohbeti takip eden ve gerekli müdehaleyi yapan, kanal içindeki sorunlarda yardımcı olabilecek ilk kişiler veya merak ettiğiniz bir soruda ilk olarak başvurabileceğiniz, karşılaştığınız sorunlarda rehberiniz olabilecek kişilerdir.

IRCop: Opları denetlemek ve sorunlarını çözmek, opların yetkilerinin yetmediği konularda sorunlarınıza yardımcı olmak için görevlendirilmiş, tüm sunucu genelinde yetkileri olan ve sunucudan uzaklaştırma, kanalları ve nickleri kullanılamaz kılma yetkisine sahip bir üst sorumlular. IRCop, Oper ile aynı anlamdadır. Admin: Sohbet sunucusunun en üst düzey yetkilileridir. Opları ve IRCopları denetleme dışında onların yetkilerinin yetmediği durumlarda IRCop vasıtası ile sorunlarınıza çözüm bulabilecek kişilerdir.

SOHBET KURALLARI

Büyük Harf : Sanal ortamda büyük harf bağırmayı temsil etmektedir. Dikkat çekmek için ve vurgulamak adına bazı kelimeler büyük harf ile yazılabilir. Cümle halinde bir bütün olarak büyük harf kullanımı aşırıya kaçtığından kanaldan uzaklaştırılma sebebidir.

Küfür/Kötü sözler/Hakaret/Seviye: Sohbet esnasında Sohbet kullanıcılarını ve/veya Kahkaha.Gen.TR'yi ve/veya üçüncü şahısları küçük düşürücü, hakaret içeren, taciz ve tehdit edici itham ve iftiralarda bulunmak yasaktır. Sunucu yoneticilerine (operatörlerine), kanaldaki kullanıcılara hakaret ve Kahkaha.Gen.TR adına haksız, yersiz konuşmak ban sebebidir.

Rahatsızlık/Tartışma: Kanallar, birçok farklı kültürlerden gelen insanların sohbet ettiği bir ortamdır. Kimse kimsenin fikrini benimseyecek diye bir kaide yoktur çünkü herkes özgürdür ve her kullanıcı bir bireydir. Bir insanın dini/ırkı/siyasi görüşü nedeniyle başka bir insan tarafından yargılanması kesinlikle söz konusu değildir. Böyle bir tartışma içerisine girildiğinde bu sonu olmayan bir probleme dönüşür. Kanaldaki diğer kullanıcılar bu durumdan rahatsızlık duyacağı için 2 veya daha çok kişinin katıldığı bu durum problem aksettirmekte olduğundan, buna mahal veren kullanıcı/kullanıcıların kanaldan uzaklaştırılması gerekir. Sohbetlerde genel ahlak, görgü ve toplum kurallarına uygun olmayan, taciz ve tahrike yol açan, pornografik olarak nitelendirilebilecek hiçbir yazı, resim, materyal veya unsur kullanmamaya ve hiçkimseyi bunları kullanmaya teşvik etmememiz gerekmektedir. Aksi takdirde kanallardan uzaklaştırılırsınız.

Reklam : Kurumsal reklam ve ticari amaçlı konuşmalar yapmak yasaktır. Reklam tespitinde kanaldan değil sunucudan direkt uzaklaştırılırsınız. Bunun dışında yapılan reklam özel oda kanalına ait reklam ise, kanalınız üzerinde ceza-i işlem başlatılır.

Renkli ve kalın yazı: Renkli veya kalın yazılar sadece dikkat çekmek amacı ile kullanılırlar. Fakat sürekli veya sık sık kullanımı halinde kanaldaki kullanıcılara rahatsızlık verecek şekilde görüntü kirliliği yaratırsınız ve bu kanaldan uzaklaştırılma sebebidir.

Flood/Uzun yazı: Flood'un kelime anlamı su baskını, seldir. Flood'un 2 türü vardır. Belli bir süre içinde belli bir sayıda satır kullandığınızda ya da belli bir süre içinde belli bir karakter uzunlukta yazı yazdığınızda flood olarak tespit edilir ve kanaldan uzaklaştırma sebebidir. Flood yapmamak için kelime kelime yazıp yollamak yerine cümle kurmaya çalışınız. Uzun bir yazı yazarken yazıyı bir kerede değil, parçalara bölerek yazınız. Bağlantınızda yavaşlama olduğu zaman yazdığınız yazılar bir anda ardarda yazılmış gibi görüneceği için bu tür durumlarda da farkında olmadan flood yapmış olursunuz. Flood yaptığınızda kanaldan uzaklaştırılabilirsiniz.

Nickler: Karşı cins için arayış bildiren Cam-Msn uzantılı, veya cinsel kimliğinizi belirten nickler ile; cinsellik kanallarına girebilirsiniz. Bu ve benzeri nicklerle belirtilenin dışındaki kanallara girdiğinizde,kanaldan uzaklaştırılırsınız. Bunun dışında rahatsızlık verici nickler kullandığınızda nickiniz yasaklanabilir veya karaliste uygulamasına alınabilir. Karalisteye alınan nickler kanallara girdiklerinde otomatik olarak atılırlar. Şifreli ve yasaklanmış bir nicke geçmek istediğinizde otomatik olarak sunucuda guest olarak nick değiştirirsiniz . Bu gibi durumlarda /nick yeninick komutunu kullanarak nickinize geçersiniz.